HRܒde kalifiye ara eleman yetiştirme eğitimi verildi

22.07.2017 15:04:30 tarihinde eklendi, 556 kez okundu
GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve Harran Üniversitesi desteğiyle, "GAP Yeşil Enerji Bölgesi Kamusal Entegrasyon Projesi" kapsamında, Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği konularında kalifiye ara eleman yetiştirme eğitimi verildi.

GAPYENEV, düzenlediği eğitim kapsamında Mühendis ve Teknikerlerden oluşan toplam 40 kişilik 3 gruba iki haftalık süreçte, Fotovoltaik Enerji Sistemleri Projelendirme Eğitimi, Fotovoltaik Enerji Sistemleri Kurulum Eğitimi ve Yalıtım Uygulamaları Eğitimi konularında teorik ve uygulamaya yönelik eğitimler gerçekleştirdi. Verilen uygulamalı eğitimler sırasında, Şanlıurfa ilinde bulunan ODAŞ Doğalgaz Çevrim Santraline ait 250 kWp Güneş Enerjisi Santrali, GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile ortak gerçekleştirilen Mobil Güneş Pili Sulama Sistemi ve Türkiyenin En Büyük Güneş Enerji Kaynaklı Center Pivot Dalgıç Pompa Sulama Sistemi ve Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesinde bulunan yalıtım malzemeleri üreten fabrikalara ziyaretler gerçekleştirildi.

Ayrıca eğitimler akabinde başarılı olan öğrenciler, almış oldukları bu eğitimleri pekiştirmek ve saha tecrübesi kazanmak üzere, sektörde bulunan firmalarda iki hafta boyunca staj yapma imkanına da sahip olacak.

Eğitimin sonunda Osmanbey Yerleşkesinde bulunan GAPYENEV merkezinde düzenlenen sertifika törenine Harran Üniversitesi Rektörü Prof.Dr Ramazan Taşaltın, GAP BKİ Başkanı Sadrettin Karahocagil, öğretim üyeleri ve GAP BKİ yetkilileri katıldı.

Sertifika töreninde konuşan GAPYENEV Merkezi Müdür vekili Doç. Dr. M. Azmi Aktacir, “Harran Üniversitesi GAPYENEV merkezi, gerçekleştirdiği eğitimler, sahip olduğu cihaz altyapısı ve laboratuvar imkanları sayesinde, Türkiye ve Bölgenin Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği alanında önemli bir Ar-Ge merkezidir. Üniversitelerin en önemli görevlerinden biride kalifiye eleman yetiştirmektir. Bu programda bölgemizde sayıları giderek artan güneş enerji santrali için Mühendis ve Tekniker ihtiyacını karşılamaya yönelik bir eğitim verilmiştir” dedi.

İşbirliği içerisinde oldukları Harran Üniversitesi ile her türlü projede görev üstleneceklerini belirten GAP BKİ Başkanı Sadrettin Karahocagil, projenin gerçekleşmesinde emeği geçen tüm hocalara ve üniversite yönetimine teşekkürlerini sundu.

Güneş elde edilen enerjinin bölgemizde kıymetinin çok fazla anlaşılmadığını, GAP idaresi ve Üniversitenin yaptığı projelerle bu enerji çeşidinin daha fazla değer görmesini sağlamaya çalıştıklarını belirten Harran Üniversitesi Rektörü Prof.Dr Ramazan Taşaltın, çiftçilere kaçak elektrik kullanma yerine güneş enerjisi ile sulama yaparak, ülkemizin kalkınmasında örnek olmalarını ve enerji verimliliği konusunu desteklemelerini istedi.

Katılımcılara dağıtılan sertifikaların ardından tören sona erdi.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS