Harran üniversitesinden zeytin gen bahçesi projesi

05.10.2017 17:16:03 tarihinde eklendi, 490 kez okundu
Harran Üniversitesi öncülüğünde hazırlanan “Zeytin Gen Bahçesi” projesi ile bölgede kaybolmaya yüz tutmuş, yüksek verimli ve yüksek kaliteye sahip 25 çeşit zeytinin çoğaltılarak bölge ekonomisine kazandırılacak.

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ebru Sakar, zeytinin ana yurdunun GAP Bölgesi olduğunu, özellikle Hatay, Mardin ve Kahramanmaraş arasında kalan bölgelerden dünyaya yayıldığını ve kabul gördüğünü belirterek, "Biz kaybolmaya yüz tutmuş, bölge çeşitlerini tekrar bölgeye, çiftçiye ve ekonomiye kazandırmak amacıyla, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı işbirliğiyle, fidan üretimini arttırmak, kolayca köklenen ancak bölgeye uyum sağlamayan çeşitlerin bölgeye girişini engellemek, çiftçimizin kendi fidanını üretmesi, yeni bahçeler tesis etmesini, arı fidanlarla daha kaliteli ve verimli ürün almasını sağlamak için çalışmalar yaptık. Zeytin Gen Bahçesine, 17 çeşit zeytin fidanı diktik. Siirt, Şırnak ve Adıyaman bölgesinde tespit ettiğimiz ve zeytin verim ve çeşitliliğine zenginlik katacak çeşitlerimizi de yakın zaman içinde, bulup ekimini yapacağız. Bölgeye has 25 çeşit zeytin ile çiftçilerimizin ekonomik anlamda yüzünü güldüreceğiz” dedi.

Bölgelere has endemik bitkilerin zenginlik kaynağı olduğuna vurgu yapan Harran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Şerafettin Çelik, Üniversite olarak bölgenin bilim ve ekonomik kalkınmasına dönük çalışmalara açık olduklarını söyledi. Günümüzde farklı ürün çeşitlerinin birbiriyle aşılanması sonucu orijinal ürünlerin yetiştirilmesinin azaldığına dikkat çeken Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Şerafettin Çelik, "Ürünlerin tek çeşitliliğini sağlayacak bu girişimler sonucu endemik bitkiler dünya üzerinden yok olacaktır. Üniversitemizin bu çalışması ve buna benzer çalışmalar bitki çeşitliliği ve ürün neslinin devamı açısından stratejik önem taşımaktadır. Endemik bitkiler dediğimiz bölgelere has bitkilerin tohumlarının yurt dışına çıkarılması yasaktır. Bunlar ülkelerin zenginlik kaynağıdır. Üniversite olarak gen kaynaklarımızı gelecek nesillerimize taşımak istiyoruz” diye konuştu. Harran Üniversitesi, Kalkınma Bakanlığı, GAP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından ortak yapılan ve Mardin’de Deyrulzafaran Manastırı Bakım Onarım ve Yaşatma Derneği tarafından koruma altına alınan bölgede oluşturulan Zeytin Gen Bahçesinde, Mardin Vali Yardımcısı Mehmet Uslu, Harran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Şerafettin Çelik, Mardin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Ayhan, Tarım İl Müdürlüğü çalışanları, GAP İdaresi başkanlığından gelen uzmanlar, Proje Yürütücüsü Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ebru Sakar ve misafirler tarafından bahçeye zeytin fidanları dikildi.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS