Şanlıurfa’da Yerel Gazeteler Platformu kuruldu

20.10.2017 16:44:07 tarihinde eklendi, 510 kez okundu
Şanlıurfa’da resmi ilan yayınlama hakkına olan 8 gazetenin yönetici bir araya gelerek Şanlıurfa Yerel Gazeteler Platformunu kurdu.

Şanlıurfa merkezde günlük yayımlanan Gap Gündemi, Şanlıurfa Kent, Gazete İpekyol, Yeniurfa, Urfanatik, Değişim, Damga ve Olay Gazetelerinin yöneticileri bir araya gelerek Şanlıurfa Yerel Gazeteler Platformunu kurdu. Platform, Şanlıurfa yerel medyasının resmi kurumlarla yaşadığı sorunları çözmeyi hedefliyor.

Doğrudan alımın basına verdiği zarar

İlk toplantısını gerçekleştiren platform, yazılı bir açıklama yayımladı. Platformda yer alan gazete temsilcilerinin onay verdiği ortak metinde, “Bilindiği gibi halkın vergileriyle valilik ile bağlı kuruluşların ve belediyelerin bütçeleri oluşmaktadır. Bu kurum ve kuruluşlar yapacakları hizmetleri şeffaf ihalelerle gerçekleştirmeleri esastır. Ancak, halkın vergileriyle oluşan bütçelerle yapılacak ihaleler yerine doğrudan temin yoluyla alımların yoğunlaştığı dikkat çekmektedir. Mevzuata göre, doğrudan teminin amacı acil olan malzeme alımlarıdır. Ancak, kurumlarda satın alma birimleri acil ihtiyaçların yerine hemen hemen bir çok malzeme alımlarını doğrudan temin yöntemiyle gerçekleştirerek, rekabet ortamına engel olmaktadır. Bu durumda halkın vergilerinin verimli kullanılmaması durumunda başta devletin zarara uğratıldığı gibi basın ilan kurumu ve kamu görevi yapan yerel gazeteler de zarara uğratılmaktadır. Kamuda yapılan doğrudan temin alımlarının amacı dışında kullanılmaması gerektiğini ilgili kurum ve kuruluşların yetkililerine hatırlatmayı bir görev biliyoruz. Bu ilkeden yola çıkarak, Şanlıurfa’daki yerel gazeteler olarak, gerektiğinde ortak yayın da yapıp, kamu imkanlarını yanlış şekilde kullananları deşifre etme kararı almış bulunmaktayız” ifadelerine yer verildi.

Platformun toplantılarını belli aralıklarla gerçekleştireceği belirtildi.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS