Uluslararası Şanlıurfa Mozaik Çalıştayı ve Yarışması başladı

20.11.2017 18:21:06 tarihinde eklendi, 531 kez okundu
Şanlıurfa’da üç gün sürecek olan ’Uluslararası Şanlıurfa Mozaik Çalıştayı ve Yarışması’ Urfa-Edessa mozaiklerinin sunumu ile başladı.

Şanlıurfa’dan ve il dışından birçok sanatçı ve akademisyenin katılımıyla üç gün sürecek olan ’Uluslararası Şanlıurfa Mozaik Çalıştayı ve Yarışması’ Urfa-Edessa mozaiklerinin sunumu ile başladı. Türkiye’nin en büyük arkeoloji müzesinde startı verilen çalıştaya Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci ile çok sayıda akademisyen katıldı.

Şanlıurfa’nın tarihi önemine vurgu yaparak açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, “Edessa şehrinde o dönemin kültürünü, renklerini, yaşamını, ruh halini ve sanatını ince ince dokunuşlar ile resmeden sanat eserleri olan Uluslararası Mozaik Çalıştayı sebebi ile bir araya geldik. Bu projeye destek veren Şanlıurfa Valiliğimiz, GAP Kalkınma Başkanlığımız ve Tarih Şanlıurfa’da Yeniden Canlanıyor Projesi kapsamında Avrupa Birliği Delegasyonu Perihan ve Alexandra’ya teşekkür ediyorum. Şanlıurfa medeniyetlerin sadece iz bıraktığı mozaik değildir. Arkeolojik anlamında da geçirmiş olduğu dönemler itibari ile bugün ülkemizde ve belki de dünyada en zengin iller sınıfındadır. Kültür Turizm Bakanlığımızın yapmış olduğu arkeoloji müzesinde sergilenen eserler itibariyle ne kadar zengin bir olduğumuzu tarih bakımından ne kadar kıymetli bir il olduğumuzu bize gösteriyor. Mozaik yarışmaları anlamında final kaldı. Şanlıurfa konuluydu. Yarışmacılar, ilimizin mekanlarını ve kültürel özelliklerini tema olarak seçip sanat sever olarak mozaiklerini inşa ettiler. Güzel eserler ortaya çıktı. Bu eserlerin inşallah bundan sonraki sergilerimizde de Şanlıurfa’nın tanıtımına katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi.

Yapılan açıklamaların ardından sinevizyon gösterimine geçildi. Ardından etkinliğe katılanlar, yarışmacılar tarafından özel taşlarla yapılan Urfa-Edessa mozaikleri sergisini gezdi.

 

 


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS