Down sendromu hastalık değildir

21.03.2015 17:30:03 tarihinde eklendi, 1014 kez okundu
21 Mart Down Sendromlular Günü nedeniyle açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Akkaya, down sendromlu bireylerin izole edilmeden sosyal hayatta yaşamalarının önemli olduğunu belirtti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, "Down Sendromlular Günü" dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, down sendromu hakkında toplumsal farkındalık yaratılması gerektiğine dikkat çekti.

Akkaya, Down Sendromlular Günü aracılığıyla bu kişilerin ayrımcılık ve önyargıya maruz kalmasının önlenmesi, erken ve sürekli eğitimin öneminin vurgulanması gerektiğini ifade etti.

Down Sendromlular Günü için 21 Mart'ın, bu kişilerde 21. kromozomun üç tane olması nedeniyle seçildiğini anımsatan Akkaya, şunları kaydetti:

"Down sendromu hastalık değil, genetik farklılıktır. Down sendromunu iyileştirecek veya tedavi edecek bir tıbbi yol yoktur, tek yol eğitimdir. Dünyada ortalama 800 doğumdan 1'inde down sendromu görülmektedir. Dünya'da 6 milyon, Türkiye'de ise yaklaşık 100 bin down sendromlu vardır. Bilinenin aksine down sendromlu bireylerin ortalama ömürleri 60 yıl civarıdır. Gelişimci ve kapsayıcı tutum ile down sendromlu bireylerin sosyal hayatta, tüm insanlarla birlikte izole edilmeden yaşamaları çok önemlidir. Bu yönde emek harcayan tüm birey ve kurumların mücadelesinde, partim ve şahsım adına her zaman yanlarında ve dayanışma içinde olduğumuzu bildiririm."

Her 800 ile 1000 doğumda 1 oranında down sendromuna rastlanıyor.
Her 800 ile 1000 doğumda 1 oranında down sendromuna rastlanıyor.
 
 


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS