ENGELLİLER VE KAS HASTALARI, İMKANSIZ EVLER DE

26.01.2017 tarihinde yayınlandı, 865 kez okundu

Engelsiz evlere ne zaman kavuşacağız?

Türkiye Kas Hastalıkları Derneğimizin, çalışmalarında en önemsediğim görevlerden biri de, kas hastalarını, evde ziyaretti,
Ziyaret ettiğim evlerin erişim sorununu anlatacağım.

Fatih oturan bir anne, telefonla beni aradı, SMA2 hastalığı olan, 2 genç kızı olduğunu ve resim yaptıklarını, derneğin resim yarışmasına katılıp katılamayacaklarını sordu. Yarışmanın bittiğini ama kendilerini ziyaret edebileceğimizi söyledim.
Ziyaret öncesi; SMA hastalığı ve türlerine özelliklerine, dernek sitemizde tekrar baktım, orada SMA yı ve diğer kas hastalıkları çok güzel anlatıyordu. SMA( Spinal Müsküler Atrofi) hastalığının, 3 tür olduğunu; bebeklikten başlayan, SMA1, yürüyebilenler olan SMA3 tü. Bu iki genç kızımız da oturamayanlar, gurubunda SMA2 gurubundaydılar. Bu hastalık; yürüyenler, oturanlar ve oturamayanları şeklinde ayrıldığını öğrenmiştim. Şimdilik tedavisi olmayan kas hastalığı gurubundaydılar.
Fatih’ e gittiğimizde, ev dar bir sokaktaydı, araç kapını önünde durduğunda, akülü sandalyemle, arabadan aşağı sokağa indim.
Evden içeri girmemin olanaksız olduğunu gördüm, daha ilk girişte, benim gibi zar zor yürüyen biri bile eve giremezdi.

İlk hamlede önümde; 3 basamak vardı ve yan duvarlarda, tutunmak için trabzan yoktu, ve merdivenler boyunca , tutunup kendinizi tutup üst basamağa çekeceğiniz trabzan yoktu. Anneyi telefonla aradım, geldiğimizi, kapı önünde olduğumuzu, ve benim yukarı çıkamayacağımı söyledim.
Bu genç kızları ziyaret edemedikten sonra, hayatın ne anlamı var diye kahrediyordum, kapıda akülü sandalye ile oturup beklerken, Dernek müdüremizi, yukarıya kızların yanına gönderdim.
Kapıdan içeri girmek için her iki duvarın en azından birisinde tutunma barı olsa tutunarak çıkardım, 3 gün önce akşam evde, tutunmak için elimi attığım kapı koluna, hızlı bastığım için elim kaydı ve yere düşmemek için ayağımı zorladım, bilek kırılmadı ama üst kas incindi, ama ağrıya rağmen içeri girecektim. Kendi evimde engelliydi ama tutunacak koşullarım vardı.
Aşağıda, kapı önünde beklerken, müdire hanım ve kızların annesi yanımıza geldi, aile 3. katta oturuyor dedi.

Kızlar solunum cihazına bağlı, 2 kız kardeşten biri dışarı çıkma konusunda, biraz daha cesur, diğeri büyük olan bakışlardan rahatsız olduğundan dışarı çıkmak istemiyor.
Anne, 2 kız kardeşe yalnız baktığını, yardımcısının olmadığını, babanın emekli olduğunu söyledi. Anneye şöyle bir baktım, sanırım 45 yaşındaydı, ama hayat enerjisi çoktan bitmiş. Sosyal haklarını nasıl kullanacağını bilmiyordu.
Bu çocuklar anne için, anne de çocuk için yaşıyordu, annenin; azmi, sevgisi, özeni belki de hiç uyumadan yalnız başına çocuklara yetme çabası, iki tarafa da. Anneyi de amaçsız hayatında kimsesizliği ve yalnızlığı içinde yaşam enerjisi veriyordu.
Sessizce düşünüyordum, solunum cihazlarıyla yaşarken, evde bakım hemşiresi , eve haftada kaç defa geliyor diyemedim, bakımı nasıl, diyemedim.
Çünkü evin girişinde, akülü sandalyeleri koyacak alan olmadığından, akülü sandalyeleri, bina dışında, başka bir yerde tuttuklarını, sadece bir akülü sandalye olduğunu, dışarı sırayla çıktıklarını söyledi.

Soruyorum, Kas hastalarını, İMKANSIZ EVLERDE, anne ve babaya, ENGELLİ EVLERDE , daha ne kadar yaşamaya mahkum edeceğiz.
Sosyal Engelli, insanların, içinde yaşayacağımız evleri, SOSYAL ENGELLİ evleri, inşaa etmelerine ne zaman ceza vereceğiz.

Ben 10 yıl boyunca, değiştiremediğim, sosyal engellilikten, Derneğimizin Yönetim Kurulu üyeliğinde istifa etmiştim.

GÜLÜZAR RESULOĞLU


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS