ÖFKE VE SABIR, GENÇLİK, YAŞLILIK

23.02.2017 tarihinde yayınlandı, 643 kez okundu

Öfke gençliğin ve erkekliğin, diğeri ; Sabır, kadınlığın ve yaşlılığın erdemi. Yaşlılığın arifesindeyim, gençliğimde, oturduğu yerde, uyuyan, susan birini gördüğümde, hayatının bir başlangıcı, çocukluğu ve gençliği olduğunu hiç düşünmediğimi hatırlıyorum. Gördüğüm yaşlılar etiketi olan meslek sahibi değillerdi, doktor doktordu, öğretmen de öğretmen, onların birer sadece meslek insanı olduğunu, yaşamında iniş çıkışları olmadığını sanırdım.
Hayat şimdi de aşağı yukarı aynı, gençlik, yaşlılığı sadece, köşede duran biri olarak görür. Evdeki anne ve babaları tarafından, nasıl özenle, korunup, kollandığını, hayatının tüm birikiminin onlara adandığını anlatmaz.
Anneler kızlarını, kendileri gibi sabırlı, anlayışlı ve hizmete hazır, oğullarını da, evdeki her kadının, onun hizmetinde olduğunu bildirerek büyütür. Büyüklerinden öyle görmüştür. Hizmet eksikliğinde ise, öfkesinin bedelini karşılamaya hazır, gencin öfkesinin geçmesini, korkuyla bekleyerek, hiçbir şey olmamış, sanki suçlu kendileriymiş gibi, normalleşmesini, öfkesinin dinmesini, bekleyerek geçirirler, gençliğinde babasını, ağabeylerini, evlendiğinde ise, eşlerinin oğullarını öfkesini beklerler, sonra yaşlı olduğunda da, oğlunun mutluluğu için, evin huzuru için, evdeki herkesi idare ederler. Ta ki ölünceye kadar, bazen biri çıkar yaşlılığını ve ölüme ne kadar yakın oluğunu hatırlatır, sanki ölüm sadece yaşlılara gelirmiş gibi.
Anneme sarılmayı, onu sevdiğimi söylemeyi bilmiyorum, bildiğim, onu beni koruduğu gibi korumak, sevgimi anlatmanın tek yolu bu, sanırım ben onun beni sadece koruyarak sevdiğini anlamadığım gibi o da anlamaz.
Bundan sonra hep birlikte, ailelerimiz ve evdeki büyüklerimize soralım ve dinleyelim, yaşam mücadelelerini, ve bizi biz kılan, doğru ve yanlış, eksik ve bize göre fazla, ne varsa nedeni ile anlatmalarını isteyip, onları dinleyelim.
Öfkeliyim, ama öfkemi açığa çıkaramıyorum, öfke bedenimde, tansiyon, mide ağrısı, omuz, sırt ağrısı, baş ağrısı, burun kanaması olarak sırayla, gündüz ve gece beni yokluyor. Sadece güvendiğim, sırtımı dayadığım annemin yaşlanmasını, korkuyla seyrediyorum. Yer değiştirdik, bir zamanlar onun benim için korktuğu gibi ben onun için korkuyorum. Ama o bunu anlamıyor. Ne olursa olsun, aklına ve gücüne sonsuz güveni var.
Yaşlılarımızla, nasıl yaşayacağımızı öğreneceğimiz bir el kitabı yok. Yemek yerken. takma dişlerini olur olmaz , dili ile yerinden oynattığında, altında kalan yemekler damağına batmasın diye olduğunu, uzun yemek sürelerinin, çiğneme ve rahatsız etme korkusu ile olduğunu yeni öğreniyorum. Yediği yemeğin ya da tatlının, tansiyonunu nasıl oynatacağı, felç geçirme riskinin, onun içinde etrafı içinde zor oluğunu, yatak yaralarından haberi olmaması beni korkutuyor.

Sık sık yıkanmayı sevmemesi, her insana güvenmesi korkutuyor. Eski anılarını tekrarlaması, beni incitirken, onun masal anlattığını ya da fıkra anlattığını sanması, eski giysilerini atmaması beni korkutuyor ve öfkelendiriyor.

Ben yaşlılarımızla, nasıl yaşayacağımızı öğrenelim diyorum, yaşlılarımızın da, kızlarımıza da öfkelerini tutmamalarını, oğullarının öfkesinin nedenini zamanında, tartışıp aza indirmesini, bizim öfke gösterememekten kendimizi nasıl infilak ettireceğimizi anlatsınlar, anlasınlar dileğindeyim.

GÜLÜZAR RESULOĞLU
POZİTİF ENGELLİLER


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS